LAP TETEJÉRE

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
"A pinczék száma hajdanában megközelítette a házak számát. A mesterembereknél meg épen a jómód jele volt, a'miért is aztán sokszor, ha tulajdon háza nem is de pinczéje mindenesetre volt."
A miskolci pincék első pontos felmérését 1817-ben Domby István készítette el, amikor megszerkesztette Miskolc térképét, ....1779 pincét vett lajstromba.
A legtöbb pinceüreg 10-20 méter hosszú, de szép számmal vannak közöttük 50-100 méteres, vagy annál hosszabb vájatúak is. A pinceüregek a bor tárolására ideális hőmérsékletet biztosítottak. Hőmérsékletük télen-nyáron 6-10 °C
A 18. századtól a pincék fölé épített borházak a városi iparosok és földművesek második otthonai voltak.
".....a hivatalos órák elmúltával, üzletzárás utáni munka végeztével az Avasra ment a miskolci polgár, feledni a nap gondjait, vidám poharazás közben a família körében, vagy barátok társaságában”

Az Avas

dj"....Az Avashegyen láthatók lépcsőzetesen egymásfölé emelkedő sorban Miskolcz szőlőbirtokosainak jól berendezett, s épített pinczéi, melyek legtöbbjei a régi időben telve valának a legjobb minőségű borokkal" - írja 1887-ben Podmaniczky Frigyes, majd a következőképpen folytatja:

e-mail: avasiborut@gmail.hu

Get Adobe Flash player

A gyógyszeripar évi 1100 milliárd dolláros üzlet a világban, tehát az egyik legnagyobb üzlet.

Miközben az alkohol és a dohánytermékekre nagy betűkkel rá van írva káros hatásuk, addig a legtöbb gyógyszer adatlapján aprócska betűkkel szerepel egy rakás mellékhatás között, hogy hirtelen halált is okozhat - mégis gond nélkül árulhatók.

A növények több ezer éve megtapasztalt gyógyító hatását pedig tűzzel-vassal próbálják kiírtani a gyógyszeripar érdekeltségébe tartozók.

Pedig teremnek szinte mindenhol.

 

Itt az Avason is.

Korábban ez a terület kiskertes rész volt, amit a 70-es években kisajátítottak. Ma elvadult őserdő nő a néhai kertek helyén, így nem csoda ha nem csak "gazokkal" találkozunk.

Alig egy órás sétával fotóztam jó pár növényt ( június közepén) - lássuk, melyik mire jó?

 

 

ZÖLD DIÓ

A zöld csoda

A csonthéját még ki nem fejlesztett, fiatal, zöld termés a zöld dió, amely csak akkor fogyasztható, ha belül még puha. A hibátlan darabok szedését és átválogatását az optimális hőmérsékleten való áztatás és hosszú érlelés, a fűszerek gondos kiválasztása, a mesterséges adalékanyagoktól mentes előállítás és a használt recept pontos betartása követi. Az eredmény: enyhén diós, fűszeres illatú és ízű, édes finomság. A zöld dióból különféle eszenciák, borok, likőrök, olajok, lekvárok is készülnek.

Köretként, desszertként egyaránt igazi ínyencség

A zöld dió azon kevés ételek egyike, amelyet nem kizárólag egyetlen fogáshoz lehet fogyasztani. A kulináris ínyencség adalékmentes, kiváló különböző húsokhoz, kacsához, libához és vadakhoz, de remek alkotóeleme lehet a sajttálaknak is, főleg a füstölt sajtok ízét egészíti ki, illetve kacsa- és libamájas készítményeknek. Ha desszertként szeretnénk fogyasztani, akár gyümölcstálakhoz, kelyhekhez, vagy fagylaltféleségekhez is kiválóan illeszkedik. A zöld dió leginkább szirupban található meg a polcokon, egyelőre csak az ország néhány tucat specializált elárusítóhelyén, illetve az interneten.

Nem csak finom, egészséges is

Noha elsősorban nem egészségügyi hatása miatt fogyasztjuk, a zöld dió szirupban figyelemreméltó C-vitamin- és vastartalommal bír, és a népi gyógyászat szerint máj-, gyomor- és vértisztító, gyomorerősítő, fertőtlenítő hatású, valamint segíti a vérszegénység, levertség elleni küzdelmet is.

 

 

SÁRGABARACK

A sárgabarack sok karotint tartalmaz, amely segít a lebarnulásban. A és C-vitamin tartalma jelentős. Pár szem sárgabarack elfogyasztásával fedezhetjük napi A-vitamin szükségletünket. Kálium, kálcium, foszfor ami jelentősen megtalálható benne. Rákellenes hatású. Méregtelenítő, tisztítja a májat. Javítja a látást. Frissen, élve fogyasszuk! Élvezzük a nap színét, és zamatos ízét! A sárgabarack magja ( napi 10-20 szem) állítólag rákmegelőző hatású. Ezt ugyanannyi cikk állítja és tagadja is, de hát emlékezz vissza ezen menüpont bevezető soraira.....

Érdekes, a fa levelei mind hernyórágottak, viszont minden gyümölcse ép és kukacmentes volt, jó párat megettem fotózás közben. Pedig legalább 40 éve nem permetezték. Valamit tudnak a körülötte élő növények, amit manapság csak drága permetszerekkel tudnak megoldani a mezőgazdászok. - persze ezek maradványait is megesszük, ha piacon vásároljuk.

 

 

LILA AKÁC

 

Utolsó virágok így június végén, északi oldalon. A fehér akácok már elvirágoztak.

Csaknem 20 betegségre gyógyír az akácvirág

Kellemes illatú, bódító, légiesen könnyed, és ha megkóstoljuk finom is. Készíthetünk belőle ínyencségeket, de számos jótékony hatása van egészségünkre is. Gyűjtsünk friss akácvirágot, a leggyakoribb a fehér, de találhatunk lilát is!

Ehetjük nyersen, akácmézként, készíthetünk belőle teát, de használhatjuk süteményekhez, salátákhoz is. Az akácvirág leginkább az emésztőszervi megbetegedések kezelésére alkalmas. Ide sorolhatjuk többek közt a refluxot, gyomorhurutot, gyomorbélfekélyt, székrekedést vagy irritábilis bélszindrómát is.

Gyomorfájdalom, gyomorégés vagy gyomorsav-túltengésre főzzünk akácvirág teát, de gyors és hatékony megoldás lehet az is, ha berágcsálunk egy pár frissen szedett akácvirágot. Az akácvirág főzetet leginkább reggel éhgyomorra ajánlatos fogyasztani, ez pohárra édesítetlenül.

Az akácvirágot ne csak szezonban fogyasszuk, hanem gyűjtsük belőle minél többet, terítsük ki egy újságpapírra, tegyük ki a napra míg egyenletesen megszárad, majd morzsoljuk bele sűrű szövésű vászonzsákba, és akasszuk fel egy jól szellőző kamrába. Így egész évben élvezhetjük jótékony hatását: minden reggel éhgyomorra együnk meg egy teáskanállal, majd igyunk rá egy nagy pohár vizet.

Akácvirággal kezelhetünk asztmás tüneteket, köhögést, megfázást vagy enyhébb mandulagyulladást is. Legalább három héten keresztül igyunk naponta 2-3 csésze forró akácvirágteát.

Hüvelygomba vagy felfázás esetén készítsünk akácvirágból ülőfürdőt. Az akácvirágból főzött tea hatékony stressz, álmatlanság, pánikroham, depresszió kezelésére. Stressze, vizsgaidőszakok előtt minden étkezés előtt fogyasszunk el egy-egy kanál porított akácvirágot egy nagy pohár vízzel. Eloszlatja az idegességet és a szorongást.

 

Figyelem! A sárga akác vagy aranyeső (Laburnum anagyroides) köztudottan mérgező a benne található citizin miatt, ezt semmiképpen sem fogyasszuk!

 

CSALÁN

Kiváló immunerősítő

Kevesen tudják, hogy a csípős növény nem csupán fájdalomcsillapító hatású, hanem remek immunerősítő is. Nagy mennyiségben tartalmaz olyan fontos ásványi anyagokat, mint a vas és a szelén. Megtalálhatóak benne a karotinok is, melyek antioxidáns hatásuk mellett immunserkentők is. Végül a csalánban egy nagy adag C-vitamin is van.

Különböző kapszulák formájában is magadhoz veheted a növényből kivont hatóanyagokat, de még jobb, ha teaként fogyasztod. Forrázz le egy teáskanálnyi csalánlevelet két deciliter vízzel, majd hagyd állni öt percig. Az így elkészült teát ízesítheted mézzel, de ihatod magában is.

Allergiaűző csalán

A csalán még nem túl elterjedt, de bevált ellenszere az allergiás nátha tüneteinek. A gyógynövényben ugyanis megtalálható egy kvercetin nevű flavonoid, mely gátolja az allergiás szervezetben az allergénre adott reakcióként termelődő hisztamint.
Állapotod súlyosságától függően az ajánlott kezelés naponta háromszor 250 milligramm csalánkészítmény. Persze megfordulhat a fejedben, biztos olyan szerencsés vagy, hogy a csalánra is allergiás leszel. Nyugodj meg: ez az a növény, ami a legritkább esetben vált ki ilyen reakciót.

Húgyúti fertőzések ellen

Vizelethajtó hatása számos egészségügyi probléma ellen hatásos lehet. Húgyúti fertőzések esetén fokozza a vizeletkiválasztást, ami segít, hogy azzal együtt a nem kívánt kórokozók is kiürüljenek a szervezetből. Ha felfáztál, naponta egy csésze csalántea csodát tehet. Amellett, hogy enyhíti a betegség tüneteit, megtisztítja a szervezetet, ezzel gyorsítva a gyógyulási folyamatot.

Amennyiben hajlamos vagy a vese- vagy hólyagkő kialakulására, ajánlott rendszeresen fogyasztanod. Így még idejében kiürülhet a homok, ami később komoly problémákat okozna.

Külsőleg: fájdalomcsillapító

A csalánból készült teát nemcsak belsőleg fogyaszthatod, használhatod borogatásként is. A népi gyógyászatban már régóta alkalmazzák az ízületi gyulladásokkal járó, lüktető fájdalom enyhítésére. Különösen hatásos lehet, ha a problémát köszvény okozza, de mindenféle reumás betegség kezelésére használhatod. Ráadásul még a vénás fájdalmak vagy sérülés okozta duzzanatok esetén is javulás érhető el.

A borogatáshoz a - szárított vagy friss - csalánt forrázd le, majd pépesítsd. Ezután helyezd egy tiszta textíliára, majd tedd a fájó testrészre. Amint átmelegedett a kötés, cseréld.

 

 

 

ORBÁNCFŰ

(Hypericum perforatum)

Ez az erdő- és útszéleken, dombokon és réteken, júliustói szeptember közepéig virágzó növény,igen értékes gyógynövény. 25-60 cm magas ágas-bogas növény. Virágzata aranysárga bogernyő. Hogy biztosan felismerjük, morzsoljunk össze egy teljesen kinyílt virágot; piros levet ereszt. A virágzásban lévő növényt gyűjtjük, teának és fürdőhöz. Orbáncfűolaj előállításához a virágokat használjuk.

 

Általánosan javallt:

depresszió kezelésére

vírusos és bakteriális fertőzésekre

a premenstruációs szindróma és a fibromyalgia tüneteinek kezelésére

idült fájdalom enyhítésére

az aranyérrel járó fájdalom enyhítésére

 

A régi, vallásos néphit a növény balzsamos, vérvörös virágnedvét az Üdvözítő vérével és sebeivel hozta összefüggésbe. Valóban, az orbáncfű a legjobb sebolaj, fájdalomcsillapító, gyulladásgátló és gyógyító hatása van.

A belőle készített teát alkalmazzák idegsérülések, mindenféle ideges panasz, zúzódásos sérülések esetén, de kitűnő szer hasmenés ellen is.

Beszédzavar, nyugtalan alvás, hisztériás rohamok, holdkórosság esetén éppúgy gyógyulást hoz az orbáncfű, mint ágybavizelés és depresszió esetén. Napjainkban nagy népszerűségét természetes depresszióellenes tulajdonságainak köszönheti. Az orbáncfüvet leginkább az enyhe depressziók kezelésében használják. A kutatók előtt nem teljesen ismert, hogy a növény miként fejti ki ezt a hatást, de minden bizonnyal a hangulati és érzelmi változásokat előidéző, az agyban termelődő vegyület, a szerotonin szintjét emeli.

Kontrollált kísérlet adatait dolgozta fel az a tanulmány, amely megállapította, hogy az orbáncfű az enyhe és a közepes súlyosságú depresszió lefolyására ugyanolyan hatást képes gyakorolni, mint a hagyományos antidepresszáns szerek. (Bár még csak korlátozott számú vizsgálati adat áll rendelkezésre a súlyos depressziós tünetek elleni hatására vonatkozóan, úgy tűnik, súlyosabb depressziókban is hatékony). A gyógynövény elősegíti a mély és pihentető alvást, és különösképpen hasznos lehet akkor, ha a depressziót fáradtság, álmatlanság és alacsony energiaszint kíséri.

Az orbáncfű segíthet a téli depresszió elmulasztásában is, amely a borús őszi és sötét téli idők beálltával jelentkezik, s a tavaszi, nyári napsugarak hatására el is múlik.

Arra azonban figyelni kell, hogy az orbáncfű hatóanyagai fokozhatják az egyéb depresszió elleni szerek hatását. Más gyógyszerek hatását viszont nem befolyásolják, ezért különösen nagy hasznát vehetik azok az idősebb emberek, akik egyéb panaszaikra többféle gyógyszert is szednek. Az orbáncfű küIönféle betegségek kezelésében olyan ígéretesnek tűnik, hogy Amerikában nemrégiben egy újabb nagyszabású vizsgálatot kezdtek egyéb gyógyhatásainak feltárására.

Teája jó az összes felsorolt betegségre, de érdemes orbáncfűből ülőfürdőket venni, ezek kiegészítik a hatását. Hetenként hat egymást követő napon vegyünk lábfürdőt. Ez a kúra minden idegi eredetű baj esetén ajánlható.

A lányoknak a nemi érés időszakában egy bizonyos ideig minden nap két csésze orbáncfűteát kellene inniuk, az ugyanis segíti a női szervek fejlődését és szabályozza havi ciklusuk rendszerességét. Az orbáncfűnek antivirális és antibakteriális hatása is van. Kutatási eredmények alapján állítható, hogy védelmet nyújt a herpes simplex, az influenza- és az Epstein-Barr-vírus (EBV, a mononuc/eosis infectiosa kórokozója) ellen; laboratóriumi kísérletek előzetes eredményei szerint akár még az AlOS vírusát is gátolhatja.

Sokak által dicsért természetes gyógyszer az orbáncfű olaja. Nem szabadna hiányoznia egyetlen háztartásból sem. Könnyen előállítható házilag is. Gyógyerejét két évig megőrzi és nemcsak nyílt sebek, friss sérülések, véraláfutások, mirigyduzzanatok esetén használható eredményesen, hanem mint kiváló bőrápolószer az érdes arcbőr kezelésére is jó, de bedörzsölésre szintén ajánlható, hátfájás, hexensusz, isiász és reuma estén. Hogy mindig kéznél legyen ez a remek háziszer, ha leforrázzuk vagy megégetjük magunkat, a virágokat egyszerűen lenolajba tesszük. Leégés után is ezzel kenjük be magunkat.

Hasfájós csecsemők hamar meg nyugszanak, ha ezzel az olajjal kenjük be a pocijukat. Ha az orbáncfűből készült kenőcsöt aranyérre kenik, az égő és viszkető érzés elmúlik.

 

 

VÉREHULLÓ FECSKEFŰ  (Chelidonium majus). 

A mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik, nyirkosabb talajokon, árokpartok mentén, akácosokban, erdők szélén élő évelő növény. Bármely részét megsértve, narancssárga tejnedv csordul ki belőle. A növény felhasználandó része a gyökér és a virágos hajtás. Teljes virágzáskor gyűjtik föld feletti virágos hajtását, április végétől júniusig, gyöktörzsét ősszel szedik.

Vérehulló fecskefű hatóanyaga

A növényben megtalálható alkaloid keverék mintegy 30 alkaloidból (koptizin, kelidonin, berberin, szangvinarin) áll. Tartalmaz még flavonoidokat, fehérjebontó enzimeket, kelidonsavat is. Azonban jó tudni, hogy szárított fecskefű hatóanyagai mintegy fél év múlva elillannak, így a növény már nem tudja kifejteni jótékony hatását.

Vérehulló fecskefű gyógyhatásai

A vérehulló fecskefű kelidonin alkaloidja fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású. Alkoholos kivonata gyakran használt különféle oldatokban, különösen bőrbetegségekre.

A fecskefűnek vírus- és baktériumölő hatása van. Külsőleg a bőr kóros elváltozásai (ekcéma, szemölcs, tyúkszem) kezelhető vele, amit a sárga tejnedvében található kelidonin és fehérjebontó enzimek egymást erősítő hatása okoz. Az alkaloidoknak nemcsak vírusellenes hatása van, de emellett megemlíthető, hogy a sejtosztódást is gátolja.

A homeopátiás gyakorlatban a fecskefüvet máj- és epebántalmak kezelésére alkalmazzák.

A fecskefű nagy mennyiségben mérgező, és a magas vérnyomásban szenvedők belsőleg ne használják!

A fecskefű felhasználása

Leginkább külsőleg használjuk. Mivel a mákfélék családjába tartozik, és narkotikumot tartalmaz, hosszan tartó fogyasztása emésztési, idegi, légzési rendellensségeket okozhat. Szárítva is csak óvatosan szabad hozzá folyamodni: fél teáskanál száraz növényt adni 1 liter vízhez! A leveléből forrázatot készítünk, ami sebekre borogatásként használható.

Nyílt sebekre nem alkalmazható! A szemölcsöt szódabikarbónás lemosás után bekenhetjük a növény friss nedvével.
Nem szabad túl hosszan alkalmazni a növény nedvét, mert könnyen irritálhatja a bőrt. Akkor se kísérletezzünk, ha néhány napon belül nem javulnak a tünetek, ebben az esetben ugyanis nem vírusos szemölcsről van szó.

 

SZEDER

(Majd ősszel egy szép érett fekete szeder fotót is készítek)

A szeder gazdag vitamin- (C, B1, B6) és ásványi anyagforrás (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, mangán, cink). Dúskál az antioxidáns flavonoidokban.

Nem csak küllemében, de tápanyagtartalmában is hasonlít a málnához, de növényi rost- és pektintartalma nagyobb. A fekete szeder levele galluszsav- és ellágasav típusú csersavakat, flavonoidokat és gyümölcssavakat tartalmaz, gyógynövény alapanyag. A leveléből készült tea izzasztó hatású, hasmenés ellen, salaktalanítónak és vizelethajtóként alkalmazzák. Főzete gyulladásgátló öblögető, használják szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz.

A legjobb frissen fogyasztani, hiszen a friss gyümölcshús rejti a legtöbb vitamint és antioxidánst.

Készíthetünk belőle dzsemet, lekvárt, szörpöt, befőtt formában is kiváló.

 

Eper levél tea gyógyhatásai

Forrázata leginkább az ízületi betegségekre (reuma, köszvény) és a cukorbetegségre hatásos. Az immunrendszer hibás működését, vérszegénységet, fogínyvérzést, lázat, bőrkiütést, menstruációs rendellenességeket is kezelhetünk vele. Tonizáló és méregtelenítő hatása egyaránt van. Utóbbi teszi alkalmassá köszvény gyógyítására.

Antibakteriális tulajdonsága miatt húgyúti betegségeket, fehérfolyást kezelhetünk vele. Tannintartalma miatt összehúzó hatású, ezért hasmenés ellen eredményes. Izzasztásra és vizelethajtásra is használják.

Felhasználása belsőleg

Kezdődő cukorbetegségre napi 1-2 csészével közvetlenül főétkezés(-ek) után, köszvényre napi 1 csészével kell inni bármikor a nap folyamán. Hasmenésre napi 3 csészével étkezések között (ilyenkor néhány perc főzéssel készítjük a teát, mert az összehúzó hatású cserzőanyagok így jobban kioldódnak). Vizelethajtásra reggel egy csészével. Immunrendszer erősítésre, vérszegénységre, méregtelenítésre napi egy csészével bármikor a nap folyamán. Gyulladásokra naponta 3 csészével étkezés előtt. Köszvényre napi egy csészével málnalevéllel 1-1 arányban összekeverve.

Fogínyvérzés esetén rágjunk össze néhány nyers szederlevelet.

Igen jóízű tea készíthető belőle. Planta tea néven a 60-as évekig volt forgalomban egy, a fekete teát helyettesítő készítmény, mely szederlevélből készült.

Felhasználása külsőleg

Bőrirritáció esetén lemosóként lehet használni bőrlágyító, hámlasztó tulajdonsága miatt. Elmulasztja a pigmentfoltokat. Nyálkahártya-gyulladásra, mandulagyulladásra öblögetőként használjuk. Gargarizálni torokfájás, afta, torokfekély, szájgyulladás esetén kell vele. Levelének főzete sebek tisztítására és gyógyítására is alkalmas. Friss leveleit az ujjak között szétmorzsolva megállítja a vérzést, amit a tüskéi okoztak.

 

OLAJFŰZ

Keskenylevelű ezüstfa

Elaeagnus angustifolia

Más néven: olajfűz, (hamis) olajfa, ezüstfűz, oleaster, Russian olive

 

Gyógyhatása: Magas vérnyomás. Leveleiből magas vérnyomás elleni tea készül, de nem forrázva, csak langyos vízben 6-8 óráig áztatva.

 

Az ázsiai sztyeppékről származik, fűzfaszerű levele és az olajbogyóra emlékeztető fanyar ízű termése miatt gyakran olajfűznek is nevezik. Gyors növekedésű nagy bokor, idővel görbe törzsű, középtermetű fává fejlődik. Május végén- június elején apró sárga virágai bóditó illatát messze viszi a szél. A mérsékelt égöv déli határán őshonos, főleg a szikes területeken. Csaknem mindent kibír: a szikes vagy homokos talajt és a magas talajvizet is. A szik- és homokfásításra kitűnően bevált, sőt a szikes réteken az egyik leggyakoribb cserjésedést okozó faj. Kertbe gyakran ültetik térhatárolónak, a cserjékhez hasonlóan sűrű kötésben. Nyírás nélkül hajlamos a felkopaszodásra (fává akar nőni), rendszeres nyírással viszont szép sövény nevelhető belőle.

Temése tojásdad, 1-1.6 cm hosszú csontár. Kezdetben szürke, pikkelyszőrös, érés után kopaszodó, sárgásbarna, burka fanyar ízű, lisztes állományú, a csontáron 8 hosszanti sáv található. A termés érés után a fán marad.

Törökországban, Afganisztánban, Kína sivatagos északi részein eszik a bogyóját, szárítva kapható a piacokon. Nyersen csak teljesen megérve fogyasztható, a magja is megehető a gyümölccsel. Általában elteszik télire. Leveseket is fűszereznek vele, sörbetet is készítenek belőle.

A keskenylevelű ezüstfát vagy inkább cserjét, illatos virága miatt olajfűznek, olajfának is hívják.

 

Fekete üröm  (Artemisia vulgaris)

Népies neve: közönséges üröm, taplóüröm



A növény leírása:

A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozó, erdőszélek, kertek alja, parlagon hagyott területek gyakori növénye. Tömegesen termő, évelő növény.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógytea készítéshez a felső virágzó hajtást használják, melyet június-július hónapban gyűjtenek. Íze keserű. Ritkán a növény gyökerét is gyűjtik.

Mi van benne?

A drog illóolajat (kámfort, cineolt, borneolt, tujont), szeszkviterpén laktonokat, flavonoidokat, kumarinokat tartalmaz.

Mire jó?

Teája kiváló étvágyjavító és epeműködést serkentő, de használják görcsoldóként és bélféregűzőként is. Zsíros ételek fogyasztása során serkenti az epe termelődését.



Érdekesség

Vadételekhez is alkalmazzák fűszerként.



Jó tudni!

Az ürömtea fogyasztása terhesség idején nem ajánlott! Gyomor- és nyombél-fekély esetén használata ellenjavallt. A tujon hatóanyag toxikus, ezért az ürömfűből készült alkoholos kivonatok alkalmazása nagy körültekintést igényel.